27 sierpień

PRODUKTY PROJEKTU I CHANGE

Poniżej znajduje się link do strony gdzie znajdują się produkty wypracowane w trakcie trwania projektu I CHANGE, tzn.

  1. Broszura informacyjna (LLTT – LIVE LIFE TODAY TOGETHER)
  2. Komiks (The Comic Book)
  3. Suplement do nauczania dla nauczycieli (Curriculum Proposal)

Pierwsze dwa produkty zostały wypracowane przez młodzież ze szkół partnerskich, ostatni zaś jest rezultatem współpracy nauczycieli.

www.erasmus.tuchow.info

 

 

27 sierpień

OSTATNIE SPOTKANIE PROJEKTOWE W „KOPERNIKU”

Autorka: Aneta Szupińska

Wszystko co dobre, szybko się kończy i tak też dobiega końca projekt I CHANGE realizowany w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Tuchowie. W dniach 3 -10 czerwca w Tuchowie  odbyło się ostatnie już  spotkanie w  ramach tego projektu.  W spotkaniu wzięli udział nauczyciele czterech partnerskich szkół: z Francji, Hiszpanii, Turcji i Polski.

Spotkanie to służyło podsumowaniu dwuletnich działań projektowych. Nauczyciele  pracowali nad jednym z  finalnych produktów projektu a jest to dodatek metodyczny do programu nauczania pt.” Curriculum Proposal for Intercultural Education”. Dodatek ten zawiera teorię na temat uczenia w klasach wielokulturowych oraz innowacyjne metody i narzędzia pracy nauczyciela. Część praktyczna natomiast obejmuje zbiór konspektów lekcji z towarzyszącymi im  materiałami dydaktycznymi jako propozycja do zastosowania w edukacji międzykulturowej. Dodatek ten jest ciekawym i nowatorskim uzupełnieniem programów nauczania w szkołach a jego  celem jest zwiększanie świadomości kulturowej i budowanie tolerancji.

Podczas spotkania zaplanowano również sposoby rozpropagowania finalnych produktów projektu: komiksu, broszury informacyjnej oraz dodatku metodycznego. Produkty te zostaną udostępnione w wielu szkołach i instytucjach tak aby mogły służyć nadrzędnym celom projektu czyli zwiększaniu tolerancji nad odmienność kulturową.

Ostatnie spotkanie projektowe to przede wszystkim wytężona praca ale również nie zabrakło czasu by pokazać naszym gościom atrakcje regionu takie jak Spływ Dunajcem w Pieninach,  Muzeum Lalek w Pilźnie, Gospodarstwo Pasieczne “Sądecki Bartnik” czy Krakowski Kazimierz by night.

Projekt I CHANGE był niezwykłym doświadczeniem dla społeczności szkolnych czterech szkół partnerskich. Był dla nas okazją do pogłębienia dialogu międzykulturowego a zawiązana współpraca i przyjaźnie pozwolą nam na dalsze działania dzięki którym będziemy  mogli mieć swój wkład w budowę tolerancji w wielokulturowej Europie.

 

27 sierpień

PROJEKT I CHANGE OKIEM SAMYCH UCZESTNIKÓW

Autorka: Kinga Łyda, klasa 3c

Pamiętam dzień kiedy dowiedziałam się, że nasza szkoła zamierza wziąć udział w projekcie Erasmus+. Cieszyliśmy się, z tego wyróżnienia i rozważaliśmy, jaki kraj chcielibyśmy odwiedzić. Dla mnie wybór był oczywisty, ponieważ zawsze chciałam zobaczyć miasto miłości – Paryż. Wymiana we Francji minęła w oka mgnieniu, pozostawiając  po sobie piękne wspomnienia. Po pożegnaniu pozostało nam czekać na kolejne spotkanie w marcu 2018 roku, które wydawało nam się tak odległe. Jednak czas ten minął nam szybciej niż się spodziewaliśmy i tak  w ubiegłym miesiącu  rozpoczęliśmy ostatnią projektowa wymianę. Tym razem to my jako gospodarze chcieliśmy zaprezentować nasze polskie tradycje z jak najlepszej strony. Była to wspaniała okazja do ponownego spotkania jak i poznania nowych twarzy. Tydzień rozpoczęliśmy niedzielną wycieczką do Tarnowa, podczas której trzeba przyznać zwariowana polska pogoda nas nie zawiodła. W naszym programie nie mogło zabraknąć wycieczki do Wieliczki i Krakowa – miasta Królów Polski. Pojechaliśmy także do  Zakopanego, gdzie zobaczyliśmy Krupówki, zaopatrzyliśmy się w oscypki i wyjechaliśmy kolejką linową na Kasprowy Wierch. Mimo widocznego na twarzach zmęczenia uczestników nieprzyzwyczajonych do polskiego tempa zwiedzania nie dało się ukryć, że polskie Tatry zrobiły na nich ogromne wrażenie.

Jednak projekt ten nie opierał się wyłącznie na zwiedzaniu. Zespołowo udało nam się ukończyć pracę nad czwartą częścią komiksu dotyczącego historii i kultury Polski, wzięliśmy udział w warsztatach dotyczących budowania tolerancji, czyli tematu wiodącego naszego projektu. Nasi korespondenci mieli szanse zmierzyć się z naszym ojczystym językiem, co okazało zadaniem nie tak łatwym do wykonania. Oprócz tego wzięliśmy udział w lekcji tańca irlandzkiego, zakończonej coroczną paradą z okazji Dnia Św. Patryka, która wpisała się w tradycję naszej szkoły. Jednak wszystko co dobre kiedyś dobiega końca i tak naszą tygodniową wymianę zakończyliśmy w niedzielę imprezą pożegnalną, podczas której ostatni raz mogliśmy spędzić czas wszyscy razem. Pozostało nam wiele wspomnień, zdjęć i nadzieja, że jeszcze kiedyś nieprzewidywalny los może postanowi skrzyżować nam drogi.
Bardzo się cieszę, że miałam szansę wziąć udział w tym projekcie i poznać tylu wspaniałych ludzi. Jestem dumna, że to właśnie  „Kopernik” mógł reprezentować nasz kraj. Praktycznie przez cały mój pobyt w liceum  byłam zaangażowana w przygotowania do wymiany, dlatego też ciężko uwierzyć, że to już koniec tej przygody. Z pewnością mogę powiedzieć, że Erasmus przyczynił się nie tylko do rozwoju moich umiejętności językowych, poszerzenia wiedzy o innych kulturach, ale też dzięki niemu stałam się bardziej odpowiedzialną i dojrzałą osobą. Dlatego chciałabym podziękować wszystkim nauczycielom za poświecenie swojego czasu, aby stworzyć nam możliwość takiego samorozwoju.

Autorki: Justyna Górowska i Kinga Mikrut, klasa 3c

Projekt Erasmus + wspominamy bardzo dobrze i ogromnie cieszymy się,                  że mogłyśmy wziąć udział w nim udział. Przyniósł on wiele możliwości:       udało nam się poprawić nasze umiejętności komunikacyjne w języku obcym, poznać kulturę, tradycję i zwyczaje innych państw oraz  zwiedzić kawałek innego świata. Co więcej poznałyśmy dużo wspaniałych osób, z którymi na pewno będziemy utrzymywać kontakt.

Jak wszyscy inni uczestnicy brałyśmy udział w ciekawych warsztatach dotyczących stereotypów, ksenofobii, rasizmu oraz tolerancji, które miały na celu pokazać nam i uświadomić jak ważna jest znajomość innych narodowości, ich historii, kultury czy religii w budowaniu postawy tolerancji.

Każdy z uczestników brał udział w ciekawych wycieczkach, o których na pewno nie zapomnimy. Wszelkie miejsca, które odwiedziliśmy podczas wyjazdu czy też u nas w Polsce mają w sobie coś magicznego.

Bardzo miło było gościć nam osoby z Hiszpanii, Francji i Turcji. Mieliśmy szansę zrewanżować się i pokazać nasz ojczysty kraj. Mamy nadzieje, że Polska im się spodobała pomimo kapryśnej pogody. Na pewno szczególnie zapadną im  w pamięć wycieczki np. do Tarnowa, Zakopanego w tym przede wszystkich wyjazd na Kasprowy Wierch, do Krakowa, Kopalnia Soli w Wieliczce, zwiedzanie Wawelu oraz  Bóbrka i Krosno czy też Zalipie. Mieliśmy wiele szans, aby pokazać im jak urokliwa jest Polska. Nasi zagraniczni koledzy mieli mnóstwo okazji, aby spróbować naszej kuchni, tradycyjnych potraw zarówno w domach jak i podczas wycieczek czy też w szkole.

Czas bardzo szybko płynie i dwuletni projekt dobiega końca. Na pewno nie żałujemy decyzji pojętej już dwa lata temu o udziale w projekcie i serdecznie polecamy innym jeśli tylko mają taką okazję aby z niej skorzystać.  Projekt Erasmus + naprawdę dużo wnosi do naszego życia i jest czymś o czym będziemy pamiętać do końca życia.

Autor: Jakub Pypeć, uczeń klasy 2b

Dwa lata projektu I CHANGE minęło w mgnieniu oka. Dopiero co zaczynałem liceum i wówczas, w dzień rozpoczęcia roku szkolnego, przekazano nam informację, że nasza szkoła bierze udział w programie Erasmus+, wraz ze szkołami z Hiszpanii, Francji i Turcji. Do rekrutacji zgłosiło się sporo osób, głównie do Hiszpanii i Francji. Mało kto odważył się wybrać egzotyczną Turcję.

Postanowiłem, że spróbuję, choć wymiana miała odbyć się dopiero rok później,

we wrześniu 2017 r. Na ten właśnie wyjazd zgłosiło się oprócz mnie 4 osoby, dokładnie tyle, ile trzeba było. Mieliśmy więc pewność, że wszyscy pojedziemy. Potem rozpoczęły się przygotowania do wymiany w Hiszpanii, w międzyczasie braliśmy udział w zajęciach filmowych na temat inności, bycia obcym, które prowadził p. Mariusz Widawski. Seria obejrzanych przez nas filmów pozwoliła na poszerzenie naszej wiedzy na temat innych kultur, religii i poglądów. Braliśmy także udział

w kilku wycieczkach tematycznych, m.in. do Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, gdzie zapoznaliśmy się z historią Romów, żyjących na naszym terenie. Po wyjeździe naszych koleżanek do Hiszpanii reszta grupy projektowej była ciekawa tego, co właśnie dzieje się we Fuengiroli, mieście, gdzie znajduje się nasza partnerska szkoła. Codzienne relacje potęgowały naszą niecierpliwość na kolejne wymiany. Potem kolejna grupa udała się do Francji, co oznaczało, że potem kolej na nas. W końcu nadszedł 24 września – dzień odjazdu. Dla kilkorga z nas pierwszy lot samolotem, po kilku godzinach byliśmy już w Azji – dla nas kompletny szok kulturowy. Sama wymiana była już wielokrotnie opisywana, więc nie ma sensu się powtarzać. Teraz, kiedy nadszedł czas podsumowań, chciałbym wyrazić wdzięczność swoją i wszystkich innych uczestników wymiany wobec tych, bez których nie miała by ona miejsca, a więc: koordynator projektu, p. Lucynie Ryndak, p. Anecie Szupińskiej, p. Katarzynie Armatys-Kawalerskiej, innym nauczycielkom biorącym udział  w wyjazdach, a w sposób szczególny naszym rodzicom, którzy podjęli wszelkie trudy przygotowania nas do wymian oraz przyjęcia naszych wymienników.

Minione dwa lata to czas poznawania innych, a w tym kontekście także nas samych. Dzisiaj inaczej patrzę na świat niż na początku projektu. Nauczyłem się wielu praktycznych rzeczy, podszkoliłem swoją znajomość języka angielskiego, jednocześnie mogąc wreszcie wykazać się jego zastosowaniem w życiu. Mogłem także poznać podstawy języków naszych partnerów, porozmawiać z nimi o ich sposobie patrzenia na świat. Uświadomiło mi to, że istnieją pewne uniwersalne wartości, na które wcześniej nie zwracałem uwagi. Wymiana to oczywiście wyjazd do nieznanego mi wcześniej kraju, ale także poznanie wielu nowych ludzi, historii Turcji, kultury muzułmańskiej i mentalności bliskowschodniej. Oczywiście nie obyło się bez problemów i potknięć, ale to one wzmacniają smak całego wysiłku. Praca w grupie międzynarodowej dała nam wiele radości, ale i pomogła w takiej pracy na co dzień w szkole. Dzisiaj część grupy projektowej kończy edukację w liceum, część pozostanie jeszcze w naszej szkole, jednak nie będziemy mogli, jako przyszłoroczni maturzyści, brać udziału w podobnych przedsięwzięciach, które miejmy nadzieję będą organizowane. Dziś chciałbym zaapelować do młodszych kolegów i koleżanek, aby brali udział w takich projektach, jeżeli tylko będą miały miejsce. Nie gwarantuję, że będzie łatwo, jednak po latach zobaczycie, że było warto. Mam nadzieję, że doświadczenia z Erasmusa pomogą nam w dorosłym życiu, a na pewno na zawsze zapamiętamy te wspaniałe chwile.

27 sierpień

PROJEKT I CHANGE W OPINII DYREKTORA LO, P. ZBIGNIEWA BUDZIKA

Projekt „I CHANGE” realizowany w latach 2016 -2018, był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach  programu  „Erasmus+”.

Uczestniczyły w nim cztery szkoły z  Francji, Hiszpanii, Turcji oraz Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z Tuchowa, które było szkołą koordynującą projekt.

W ramach tego projektu odbyły się cztery wymiany młodzieżowe, w każdym z państw uczestniczących w projekcie. Odbyły się również spotkania projektowe dla nauczycieli zaangażowanych w realizację projektu.

Podczas tych wymian i spotkań uczestnicy projektu mieli możliwość lepszego zrozumienia norm i zwyczajów kulturowych panujących w partnerskich krajach.

Uczniowie mogli doskonalić umiejętność posługiwania się językiem angielskim, który był językiem roboczym projektu.

W trakcie pobytów za granicą młodzież mieszkała w domach rodzinnych swoich projektowych kolegów. Mogła przez to dobrze poznać nie tylko warunki codziennego życia ale również  zwyczaje panujące w rodzinach.

Pobyty za granicą były dla naszej młodzieży bardzo atrakcyjne. Uczniowie uczestniczyli          w ciekawych wycieczkach, podczas  których poznawali historię, kulturę i zwyczaje kraju     i regionu, gdzie przebywali. Te doświadczenia z pewnością pozostaną w ich pamięci na całe życie.

Ostatni etap realizacji projektu odbył się w Tuchowie, w naszej szkole. Zostały wtedy wypracowane efekty finalne. Odbyła się również uroczysta akademia, na której zaprezentowane zostały dokonania i efekty projektu. Zapoznała się z nimi młodzież naszej szkoły, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście.

Podczas ostatnich spotkań młodzież i rodzice byli bardzo zaangażowani w pomoc przy organizacji wymiany. Chęć pokazania naszej „Małej Ojczyzny”, z jak najlepszej strony, była motywacją do efektywnej pracy. Bardzo dziękuje za nią wszystkim rodzicom i uczniom.

Również bardzo dziękuje wszystkim nauczycielom i pracownikom tuchowskiego ogólniaka, którzy pracowali przy realizacji projektu. W szczególności nauczycielkom języka angielskiego, Paniom :  Lucynie Ryndak, Anecie Szupińskiej, Katarzynie Armatys – Kawalerskiej.

Zadowolenie z wspólnej, efektywnej pracy pozostanie wśród wszystkich, którzy realizowali ten projekt. Przejawem tego jest chęć kontynuowania zagranicznych wymian. Liceum tuchowskie stara się pozyskać środki na realizację dwóch kolejnych projektów z fundacji Erasmus+.

27 sierpień

PROJEKT I CHANGE W OPINII DYREKTORA DOMU KULTURY, P. JANUSZA KOWALSKIEGO

I CHANGE – projekt Erasmus+ to pytanie o przyszłość?

I CHANGE” – projekt Erasmus+ to pytanie o przyszłość? „Jest bowiem historia Europy jakby wielką rzeką, do której wpadają rozliczne dopływy i strumienie, a różnorodność tworzących ją tradycji i kultur jest jej wielkim bogactwem”. To słowa wielkiego Polaka św. Jana Pawła II, który wielokrotnie podkreślał, że trwałość tradycji i twórcza kultura jest bazą i częstokroć fundamentem budowania bezpiecznej przyszłości. Rozumienie siebie nawzajem w tej historycznej, etnicznej, religijnej, narodowej czy językowej różnorodności jest bardzo ważne. W dzisiejszym czasie w Europie i na świecie rozumienie człowieka przez człowieka, narodu przez naród jest gwarantem współ- istnienia. Rozumienie może nastąpić poprzez poznanie. Oczywiście są wątpliwości czy poznanie wpłynie na zrozumienie? Takie ma hiszpański pisarz Jaume Cabre, który powiada że „Nie da się poznać do końca drugiego człowieka, choćby nie wiem co”. Podkreśla on równocześnie, że powinno się go akceptować. Akceptacja to jest już bardzo dużo. Natomiast przyjaźń byłaby czymś więcej. Propagator koncepcji otwartego islamu współistniejącego z innymi religiami turecki uczony i  pisarz Fethullah Gulen powiada „Posiadanie wiernych przyjaciół jest tak samo ważne, jak zaspokajanie życiowych potrzeb. Pewne i spokojne grono przyjaciół to bezpieczeństwo chroniące przed wieloma zagrożeniami”. Do zagrożeń odnosił się św. Jan Paweł II mówiąc do młodzieży „Świat, który otrzymujecie w dziedzictwie, jest światem, który rozpaczliwie potrzebuje nowego sensu braterstwa oraz ludzkiej solidarności. Jest to świat, który potrzebuje uzdrowienia poprzez dotyk pięknem i bogactwem”. Te słowa są swego rodzaju wyzwaniem dla młodzieży kreującej oblicze trzeciego tysiąclecia. Obserwując realizację projektu przez Liceum Ogólnokształcące im. M Kopernika w Tuchowie z partnerskimi szkołami w Turcji, Hiszpanii i Francji, odniosłem wrażenie, że projekt mierzył się z tym co przytoczyłem w słowach wielkich i znanych postaci Europy. Zmierzył się doskonale, a jak mawiał francuski pisarz Alexandre Dumas „Nic tak nie przynosi powodzenia jak sukces”. Taki właśnie odniósł ten projekt, a poprzez niego młodzież, nauczyciele i cała społeczność szkół, które go zrealizowały. Tego sukcesu gratuluję.

13 kwiecień

PROJEKT I CHANGE W OPINII RODZICÓW, P. BARBARY MAZURKIEWICZ I P. MAGDALENY GUO

 Okiem rodziców – ciekawy i owocny projekt.

Autorka: Barbara Mazurkiewicz

Życie pisze różne scenariusze. Dla naszej córki napisało piękny scenariusz pt. „Przygoda z Hiszpanią”. Wszystko zaczęło się w ubiegłym roku szkolnym kwalifikacjami do Programu Erasmus+.

Ogromnie ucieszyła nas wiadomość o zakwalifikowaniu się naszej córki do programu i możliwości wyjazdu do wymarzonej Hiszpanii. Myślę, że podobnie jak u wielu rodziców, tak i u nas  pojawiło się wiele emocji, z jednej strony radość, z drugiej obawy. Jednak wszystkie wątpliwości rozwiały się bardzo szybko, już pierwszy telefon o bezpiecznym dotarciu na miejsce i fantastycznym wrażeniu jakie wywarła na Gosi rodzina, u której miała spędzić te kilka dni, spowodowała że byliśmy od tej pory spokojni.

Potem każdy dzień przynosił naszej córce nowe doznania. Po pierwsze zachwycił ją klimat, zupełnie odmienny od naszego, po drugie możliwość zwiedzania. Hiszpania oferowała wiele cudownych miejsc, przyciągających uwagę i urzekających pięknem. W ramach Programu Erasmus + odbyło się wiele wycieczek , do Sewilli, Malagi, Gibraltaru, a każde z tych miejsc miało niepowtarzalny urok. Ucztą dla oczu była nie tylko architektura, ale i roślinność.

Najważniejsza jednak była możliwość poznania młodych ludzi, nie tylko z Hiszpanii, ale z Francji i Turcji, którzy byli uczestnikami programu. Uczestnictwo we wspólnych zajęciach, lekcjach i zabawie wiele naszą córkę nauczyło. Chodzi tu nie tylko o doskonalenie umiejętności językowych, współpracę podczas realizacji zadań takich jak tworzenie komiksu, broszury, prezentacji, ale poznanie osobowości, charakterów, stylu bycia i wrażliwości młodzieży z pozostałych krajów. Myślę, że była to dobra lekcja życia, sprawdzenia swoich możliwości, zdobycia wiedzy na temat innych kultur, religii, obyczajów, ale też wiedzy o sobie samym.

Dzięki gościnności hiszpańskiej rodziny Gosia poznała całą gamę smaków kuchni śródziemnomorskiej. Zachwyciła ją ich mentalność, radość życia i spontaniczność. Pobyt w rodzinie dał możliwość dopytania o wiele interesujących szczegółów, a także przekazania informacji o naszym kraju.

Szybko upłynął rok i mieliśmy okazję gościć w naszym domu Alicię. Było to bardzo sympatyczne przeżycie dla całej rodziny, które na zawsze wpisze się w naszą pamięć i  serca.

Koordynatorka programu Pani Lucyna Ryndak wraz z grupą nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego w Tuchowie zadbali o dobrą atmosferę, bezpieczeństwo i i zapewnienie wielu atrakcji zarówno dla obcokrajowców jak i dla naszych dzieci. Były wycieczki do Tarnowa, Zakopanego, wyjazd na Kasprowy, zwiedzanie Krakowa, Kopalni Soli w Wieliczce, pobyt na Wawelu, wycieczka do Bóbrki, warsztaty w Zalipiu i wiele innych atrakcji. Młodzież miała wiele okazji do poznania uroków naszej ojczyzny, kultury i zwyczajów ale i bogatej tradycyjnej kuchni, zarówno podczas wycieczek jak i w naszych domach. Uczniowie mieli też okazję do zawarcia przyjaźni, bliższego poznania się podczas spędzanego wspólnie wolnego czasu.

Jak wszystko co dobre szybko się kończy, czas minął nieubłaganie, nadszedł czas rozstania,

podczas którego nie obyło się bez wzruszenia i niejednej łezki w oku.

Patrząc na Program Erasmus + z punktu widzenia rodzica jestem bardzo zadowolona  z udziału naszej córki  w tym programie. Szczerze polecam wszystkim młodym ludziom wzięcie udziału w wymianach międzynarodowych, zważywszy na fakt, że nic nie kształci tak jak podróże, a języka najlepiej uczyć się w praktyce.Takie wyjazdy są doskonałą okazją sprawdzenia znajomości języka w autentycznych sytuacjach. To dobry czas na własne  obserwacje, spostrzeżenia i przyjrzenie się z bliska  innym kulturom,  wszystkim podobieństwom i różnicom i wyciągnięcie wniosków dla siebie.Z pewnością jest to doświadczenie, które wiele może  zmienić w postrzeganiu świata,  a na pewno uczy otwartości, tolerancji i i rozbudza ciekawość świata czego życzę wszystkim młodym ludziom.

 

Autorka: Magdalena Guo

Zakończyła się właśnie czwarta wymiana młodzieży w związku z projektem ,,I CHANGE’’, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej – w ramach programu ,,Erasmus plus’’. W tym roku uczniowie wraz z nauczycielami ze szkół partnerskich we Francji, Hiszpanii i Turcji przyjechali do naszego liceum. Temat przewodni spotkania brzmiał ,,Budowanie tolerancji między narodami   o różnym pochodzeniu etnicznym.’’

My, jako rodzice uczniów, biorących udział w wymianie, mogliśmy nie tylko wysłuchać opinii  o projekcie, wyrażanych przez nasze dzieci, ale również wyrobić sobie własne zdanie, czynnie uczestnicząc w tym przedsięwzięciu. Gościliśmy bowiem w naszych domach młodzież, która przyjechała z zagranicy oraz zadbaliśmy o kulinarną część imprezy pożegnalnej. Opierając się na własnych obserwacjach oraz na relacjach i wrażeniach naszych dzieci, możemy niewątpliwie stwierdzić, że był to ciekawy i owocny projekt. Przede wszystkim młodzież o różnym pochodzeniu etnicznym mogła zapoznać się nie tylko z historią i kulturą materialną trzech innych krajów  (np. zwiedzając zabytki), ale również z codziennym życiem polskiej, francuskiej, hiszpańskiej czy tureckiej rodziny. Dzięki temu, że młodzi ludzie mieszkali w domach swoich kolegów, integracja mogła następować również na poziomie międzypokoleniowym. Goście mieli zresztą kontakt nie tylko z goszczącymi ich rodzinami, ale również z innymi członkami lokalnej społeczności. Poznawali też polską kuchnię, która zresztą bardzo przypadła im do gustu. Poza tym zarówno nasze dzieci jak  i młodzież zza granicy miała okazję ,,szlifować’’ język angielski; uczyli również swoich kolegów pojedynczych słówek czy też zwrotów z ojczystego języka. Naszym dzieciom oraz gościom bardzo podobały się także wspólnie tworzące projekty, np. komiks dotyczący historii i kultury Polski gra miejska w Krakowie czy też artystyczne warsztaty w Zalipiu. Podobne doświadczenia mieli również uczniowie ,,Kopernika’’, którzy wcześniej gościli we Francji, Hiszpanii czy Turcji. Nasze dzieci także mogły poznać zabytki, obyczaje, kuchnię oraz życie w kraju swoich kolegów.

  Jak można było zaobserwować, młodzi ludzie bardzo się ze sobą zżyli. Nie przeszkodziły im w tym            w najmniejszym stopniu różnice etniczne, językowe czy religijne. Szczególnie wyraźnie dało się to zauważyć na imprezie pożegnalnej, kiedy to pojawiły się nawet łzy wzruszenia.

My, jako rodzice, jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, iż nasze dzieci mogły wziąć udział w tak ciekawym i pożytecznym projekcie. Chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 kwiecień

PROJEKT I CHANGE W OPINII P. GRZEGORZA STANISŁAWCZYKA, REDAKTORA NACZELNEGO ‚WIEŚCI TUCHOWSKICH’

 

Jak wiadomo tuchowskie liceum ponad 25 lat temu nawiązało kontakty z podobnymi szkołami w Niemczech i we Francji. Przy udziale samorządu Gminy Tuchów współpraca ta zaowocowała coroczną wymianą grup młodzieży z naszej szkoły oraz przedstawicieli miasta i gminy z grupami młodzieży i nauczycieli oraz przedstawicieli samorządów i tamtych krajów. Zmiany ustrojowe i polityczne, jakie zaszły w ostatnim ćwierćwieczu w Polsce i w Europie stworzyły nowe możliwości nawiązania i poszerzania kontaktów oraz współpracy z młodzieżą z wielu innych krajów. Temu celowi służą różnorodne formy kontaktów – a jednym z nich jest projekt Erasmus+, którego realizacją przy akceptacji Dyrekcji LO i pomocy nauczycieli zajęły się p. Lucyna Ryndak i p. Aneta Szupińska . Dwuletnia realizacja tego projektu Erasmus przy udziale naszej młodzieży oraz uczniów ze szkół we Francji (w Trouville-sur-Mer), z Hiszpanii (w Fuengiroli) oraz z Turcji (w Samsun) – pozwalają na bardzo wysoką ocenę pomysłu jak również jego przebiegu – a przede wszystkim na pozytywne skutki, jakie w umysłach i świadomości młodych ludzi pozostawiły bezpośrednie kontakty z młodzieżą i środowiskami, jakie prezentowały grupy z krajów, które mimo, że leżą w Europie są bardzo zróżnicowane pod względem kulturowym, społecznym, religijnym i obyczajowym w porównaniu z naszą Ojczyzną.

Możliwość bezpośrednich kontaktów z młodzieżą z innych krajów oraz ze środowiskami w jakich żyją, uczą się i pracują, pozwoliła uczniom naszego liceum na zapoznanie się nie tylko z geograficznym pięknem tych miejscowości, które odwiedzili, ale przybliżyła wielowiekową historię tych narodów i ich rolę w kształtowaniu dziejów zarówno dawnej jak i współczesnej Europy.

Myślę jednak, że tym co jako najważniejsze można wymienić po dwuletniej realizacji programu Erasmus+ jest to, że w środowisku młodych ludzi z różnych części Europy utrwaliła się myśl, że mimo wielorakiej różnorodności możemy poznać się bliżej i lepiej – żyć w przyjaźni i funkcjonować w pokoju. Niewątpliwie dla uczniów naszej szkoły każdy wyjazd za granicę był wielką przygodą – ale w rzeczywistości był poszerzeniem horyzontów myślowych, poznawczych i owocował pozytywnymi przeżyciami. Trzeba dodać, że tuchowska młodzież w sposób godny reprezentowała swoją szkołę za zewnątrz, co niewątpliwie przyczyniło się do kształtowania dobrej oceny w środowisku, z którego pochodzą a także o naszej ojczyźnie – Polsce. Dla nauczycieli i wychowawców – oprócz dużego trudu i pracy włożonych w realizację programu i każdorazowego wyjazdu za granicę – była to niezwykle ciekawa i bogata możliwość porównania warunków pracy, kształcenia i wychowania na poziomie szkół średnich w różnych krajach Europy.

 

Na przykładzie wydarzeń, które zachodzą aktualnie we współczesnym świecie w sposób niezwykle wyrazisty i często dramatyczny widać, do czego prowadzą takie zjawiska jak brak poszanowania ludzkiej godności i tożsamości, łamanie elementarnym praw człowieka do życia, do wolności, do pracy, do pokojowego współistnienia i samostanowienia o sobie poszczególnych narodów i narodowości. Skutkiem nieposzanowania tych reguł są ustawiczne konflikty i wojny, których tragicznych skutków doświadczyły narody świata w XX wieku – a kontynuacja tych nieszczęść trwa także w XXI wieku.

Myślę, że szansą, aby coś w tej materii zmienić w przyszłości są na razie w małej skali – programy i projekty typu Erasmus+, które pozwalają młodym ludziom z różnych krajów nawiązać bliższe kontakty, wzajemnie poznać siebie, różnice społeczne i kulturowe, po to, aby w przyszłości przy wzajemnym poszanowaniu prawa każdego człowieka i narodu, można była na różnych płaszczyznach (społecznych, politycznych, ekonomicznych, itd.) – budować lepszą a z pewnością pokojową przyszłość Europy i świata. A zatem aby osiągać ten cel należy poszerzać i wdrażać do realizacji tego typu projekty, programy i przedsięwzięcia, w które angażować się będą coraz liczniej i częściej młodzież ze szkół średnich i z wyższych uczelni.

 

Obok wyżej wymienionych celów, którym służą projekty typu Erasmus+, bezpośrednim efektem kontaktów z młodzieżą z innych krajów jest doskonalenie znajomości języków obcych i umiejętność komunikowania się przy ich użyciu. Wymusza to również konieczność zaznajomienia się i umiejętność posługiwania się nowymi i ciągle unowocześnianymi technologiami informacyjnymi (np. komputer, internet, itp.). Jest takie stare przysłowie, że „podróże kształcą”. Istotnie zawsze tak było, a w dzisiejszych czasach przysłowie to ma zwielokrotnioną wymowę. Podróże i kontakty z ludźmi z różnych krajów – często bardzo różniących się od naszego pod wieloma względami pozwalają poznać nie tylko historię tych narodów, ale umożliwiają zapoznania się i przyglądnięcie, jak dzisiaj funkcjonują inne społeczeństwo na różnych płaszczyznach – m.in. w dziedzinie społecznej, politycznej i ekonomicznej.

 

 

 

 

12 kwiecień

PROJEKT I CHANGE W OPINII P. ADAMA DROGOSIA

W poniedziałek 12 marca młodzież uczestnicząca w projekcie Erasmus plus wraz z opiekunami spotkała się ze mną w ratuszu.

Uważam, że udział młodzieży szkoły średniej w takim projekcie to strzał w dziesiątkę! Wyjazd zagraniczny to przede wszystkim rozwój osobowościowy, lekcja samodzielności, radzenia sobie w trudnych sytuacjach i umiejętności szybkiego nawiązywania kontaktów międzyludzkich, ale też poznawanie nowej kultury, języka i przystosowywania się do nowych warunków, możliwość nauczenia się, jak żyć i pracować z osobami różnych narodowości i kultur.
Na pewno  jest to niesamowita przygoda, masa intensywnych wrażeń, doświadczenie zawodowe, nowe znajomości i wspomnienia na całe życie. Jestem pewien, że osoby po takim wyjeździe stają się bardziej otwarci i tolerancyjni, dzięki czemu lepiej potrafią pracować w zespole.

Ważnym elementem wymiany było zakwaterowanie u lokalnych rodzin, z którymi uczestnicy rozmawiali podczas wspólnych posiłków. Dzięki temu mogli lepiej poznać realia życia w wybranych krajach i przede wszystkim rozwijać swoje kompetencje językowe.

Gratuluję nauczycielom i uczniom biorącym udział w tej wymianie i mam nadzieję, że nie był to ostatni pomysł na powiększenie swojego doświadczenia.

12 kwiecień

PROJEKT I CHANGE W OPINII P. ANNY BRONIEK

I CHANGE – projekt Erasmus+ na piątkę z plusem w tuchowskim Liceum im. M. Kopernika

Na projekty edukacyjne realizowane w ramach unijnej inicjatywy rocznie przeznacza się w Polsce ok. 50 mln euro. Dzięki tym funduszom ok. 15 tys. polskich studentów wyjeżdża każdego roku z kraju, by studiować na zagranicznych uczelniach. Tysiące uczniów szkół średnich uczestniczy w wymianach młodzieżowych, podróżuje do krajów Unii w ramach rozmaitych projektów.

      Erasmus to najbardziej popularny unijny program edukacyjny. Założenia jego nowej edycji nazwanej Erasmus +  realizowali również uczniowie tuchowskiego „Kopernika”
we współpracy z młodzieżą z Hiszpanii, Francji i Turcji.
Koordynatorem tych działań były nauczycielki języka angielskiego, panie Lucyna Ryndak i Aneta Szupińska. Na etapie przygotowań uczestniczyły w międzynarodowych spotkaniach szkoleniowych, poprzedzonych wielomiesięczną pracą.
Wspomagane przez innych nauczycieli liceum nadzorowały 4 międzynarodowe wymiany młodzieżowe. Tuchowscy uczniowie  podróżowali do Francji, Hiszpanii i Turcji, by na końcu gościć u siebie nowych kolegów. Podczas spotkań realizowali zaplanowane działania (takie jak komiks na temat historii  i kultury krajów partnerskich, broszura z informacjami dotyczącymi  życia codziennego w każdym z nich, itp.), uczestniczyli w lekcjach językowych, informatycznych, kulturowych, w zajęciach sportowych, wycieczkach krajoznawczych. Zwiedzali muzea i ważne dla danego regionu zabytki, przygotowywali projekty artystyczne (śpiew, taniec, scenka teatralna i inne). Trudno wyliczyć wszystkie działania, było ich zbyt wiele. Obszerne relacje i fotorelacje z tych spotkań można przeczytać i obejrzeć na stronie internetowej liceum z zakładce „Erasmus +”.
Fantastycznie wypadło uroczyste spotkanie podsumowujące wymiany młodzieżowe w miejscowym Domu Kultury , powiązane z przyjazdem młodych ludzi z partnerskich szkół i ich opiekunów do Tuchowa.
Było merytorycznie, inspirująco, zabawnie, ale i wzruszająco. Uczniowie dali popisy swoich talentów: „Kopernicy” iście profesjonalnie zaprezentowali tańce narodowe różnych krajów, dziewczyny rozbłysły talentem wokalnym. Wszystkie szczegóły dopracowane! Widać było naszą polską obowiązkowość, odpowiedzialność, akuratność.
Hiszpanie w zabawnej pantomimie (i na wielkim luzie!) pokazali swoje narodowe cechy, streszczające się w ” fiesta, sjesta i maniana”! Oj, warto by się od nich tego nauczyć, może bylibyśmy zdrowsi? Młodzi Turcy ujmowali wdziękiem, urokiem, kulturą. Francuzi, jak to Francuzi, nie pozwalali sobie na hałaśliwość i zbędną emocjonalność.
A już całkiem poważnie, to był naprawdę miły i budujący widok – widzieć tych pięknych młodych ludzi, nieco różnych, a zarazem tak bardzo podobnych, we wspólnej zabawie i pracy. Jeden z nich, bodajże Hiszpan, powiedział, że to jego pierwszy wyjazd zagraniczny i na pewno nie zapomni go do końca życia! Wielu mówiło o zawiązanych przyjaźniach.
Czemu służą takie projekty? Jaki cel im przyświeca? Bo nie o naukę języka w nich tylko chodzi. Myślę, że najważniejsze jest otwarcie się na inność, na obcego , który przy bliższym poznaniu okazuje się interesujący i wartościowy, a niekiedy staje się przyjacielem.
Nie szata zdobi człowieka i nie kolor skóry decyduje o człowieczeństwie, ale zwykłe ludzkie cechy, takie jak dobroć, wrażliwość, skłonność do pomocy, zdolność do miłości, szacunek dla drugiego człowieka. Uczniowie poznają inne kultury i uczą się tolerancji. Wiele szkód poczyniła w naszym narodzie sarmacka- źle pojęta – tradycja, z tą swoistą mieszanką megalomanii i kompleksów, z pogardą dla inności wynikającą z zacofania i lęku przed nieznanym.
Ci młodzi ludzie stają się bardziej otwarci na nowe wyzwania, stają się pewniejsi siebie, widzą celowość  uczenia się obcych języków, poznawania nowych kultur, bo owo poznawanie ich ubogaca. Uczniowie w swoich wystąpieniach wielokrotnie sami mówili o wyzbywaniu się stereotypów. To pierwszy krok na drodze do otwartego umysłu i otwartego serca. Uczyli się współpracy w zespole, kreatywności, przedsiębiorczości.
Erasmus+ zmienił już życie tysięcy osób i robi to do tej pory. Zmieni też zapewne tych młodych ludzi z Polski, Francji, Hiszpanii i Turcji.
Warto zaznaczyć, że z projektu korzystali nie tylko wyjeżdżający za granicę, ale i wszyscy uczniowie, którzy mogli obejrzeć w sali kina „Promień” cztery filmy związane z tematyką projektu, pt.”Mustang” Deniz Erguven, „Sprawiedliwy” Michała Szczerbica, „Papusza” Joanny Kos-Krauze i zmarłego niedawno Krzysztofa Krauze oraz
„Cygan” Martina Sulika.
Wszystkie one są warte obejrzenia i refleksji, prezentują bowiem trudny los szlachetnych, wartościowych jednostek w zderzeniu z brutalnym światem, nieakceptującym inności.
I CHANGE . Tytuł projektu oznacza ZMIENIAM. Kto zmienia? Ja zmieniam. Kogo zmieniam? Najpierw siebie – staję się bardziej świadomy siebie i innych ludzi, bardziej światły, rozumny, otwarty na nowe doświadczenia, na innego człowieka, inną kulturę, bardziej twórczy, doceniający wiedzę, ciekawy świata.
Ale też zmieniam innych, którzy tak jak ja otwierają się na inność, w tym na mnie, mój kraj, jego kulturę. Zmieniam więc świat na bardziej przyjazny, akceptujący, otwarty, tolerancyjny, na świat, w którym chciałbym żyć.

 

 

 

12 kwiecień

PROJEKT I CHANGE W OPINII P. BOŻENY WRONY

 

Międzynarodowy projekt realizowany ostatnio przez Liceum Ogólnokształcące w Tuchowie to doskonały przykład nowatorskiego podejścia do edukacji. I CHANGE to projekt, który pozwala na samodzielne poznawanie świata oraz naukę przez doświadczenie, które osobiście uważam za najskuteczniejszą metodę nauczania. To, co wynosimy ze szkoły i zostaje z nami na długie lata, to przeważnie wiedza nabyta właśnie poprzez doświadczenie. Program Erasmus plus to także właściwa metoda na praktyczne wykorzystanie zdobytej w szkole wiedzy.

Tego typu przedsięwzięcia przynoszą wiele korzyści uczestnikom. Przede wszystkim  doskonale wpływają na rozwijanie umiejętności językowych. Jeśli trzeba użyć języka obcego, aby w jakikolwiek sposób się porozumieć ze sobą, to nie ma lepszego sposobu na jego naukę. Podejrzewam, iż uczniowie biorący udział w projekcie poprawili znacznie swoje lingwistyczne umiejętności, zresztą można to było zauważyć na spotkaniu podsumowującym  czwartą wymianę młodzieżową w Domu Kultury w Tuchowie. Międzynarodowe projekty doskonale ułatwiają poznanie kultury innych krajów. Poprzez wymianę międzynarodową uczniowie mogli pojechać do krajów partnerskich i na własne oczy zobaczyć, jak tam żyją ludzie, czym to życie różni się od naszego. Na pewno przekonali się, iż Hiszpanie, Francuzi czy Turcy to tacy sami ludzie jak my Polacy. Nie ma znaczenia, że różni nas kultura, wychowanie bądź religia. Bo ci ludzie, tak jak my, mają te same potrzeby życiowe, chcą się uczyć, podróżować, cieszyć się życiem i można by wymieniać tak dalej w nieskończoność. To wzajemne poznanie doskonale przyczyniło się znów do zwalczania stereotypów i uprzedzeń, których  nie brakuje w naszym kraju. Jak wielu z nas utożsamia muzułmanina z terrorystą? Przecież tak nie jest. Podejrzewam, iż żaden uczeń, który uczestniczył w projekcie, nie podejdzie do obcokrajowca pracującego w Polsce  i nie będzie wykrzykiwał obraźliwych słów pod jego adresem. Nauczyć się tolerancji, zaakceptować inną kulturę, otworzyć się na świat, można właśnie poprzez: poznanie ludzi mieszkających w innych krajach, poprzez nawiązanie przyjaźni. Czytając wypowiedzi uczestników projektu, można się przekonać, iż mają bardziej otwarte umysły, są odważniejsi i ciekawi świata.

Takie przedsięwzięcia uczą także kreatywności. Licealiści musieli niejednokrotnie  rozwiązać problem, porozumieć się, współpracować a to wyzwala przedsiębiorczość i uczy samodzielności. To umiejętności  bardzo cenne, otwierają możliwość samozatrudnienia, jak również są cenne dla pracodawców. Natomiast dobra znajomość języka obcego bezsprzecznie ułatwi start na rynku pracy, niezależnie od tego, czy szukamy jej w kraju, czy też za granicą. Bardzo się cieszę, iż tuchowskie liceum zrealizowało tak ciekawy międzynarodowy projekt. Wyrównuje to szanse młodzieży pochodzącej z naszego regionu, otwiera umysły na pełniejsze poznanie świata. To zdecydowanie duży krok podnoszący edukację na wyższy poziom i znaczące ułatwienie startu w dorosłe życie młodym absolwentom tuchowskiego liceum. Gratuluję opiekunom projektu oraz uczniom zaangażowanym w jego realizację.