12 kw.

PROJEKT I CHANGE W OPINII P. BOŻENY WRONY

 

Międzynarodowy projekt realizowany ostatnio przez Liceum Ogólnokształcące w Tuchowie to doskonały przykład nowatorskiego podejścia do edukacji. I CHANGE to projekt, który pozwala na samodzielne poznawanie świata oraz naukę przez doświadczenie, które osobiście uważam za najskuteczniejszą metodę nauczania. To, co wynosimy ze szkoły i zostaje z nami na długie lata, to przeważnie wiedza nabyta właśnie poprzez doświadczenie. Program Erasmus plus to także właściwa metoda na praktyczne wykorzystanie zdobytej w szkole wiedzy.

Tego typu przedsięwzięcia przynoszą wiele korzyści uczestnikom. Przede wszystkim  doskonale wpływają na rozwijanie umiejętności językowych. Jeśli trzeba użyć języka obcego, aby w jakikolwiek sposób się porozumieć ze sobą, to nie ma lepszego sposobu na jego naukę. Podejrzewam, iż uczniowie biorący udział w projekcie poprawili znacznie swoje lingwistyczne umiejętności, zresztą można to było zauważyć na spotkaniu podsumowującym  czwartą wymianę młodzieżową w Domu Kultury w Tuchowie. Międzynarodowe projekty doskonale ułatwiają poznanie kultury innych krajów. Poprzez wymianę międzynarodową uczniowie mogli pojechać do krajów partnerskich i na własne oczy zobaczyć, jak tam żyją ludzie, czym to życie różni się od naszego. Na pewno przekonali się, iż Hiszpanie, Francuzi czy Turcy to tacy sami ludzie jak my Polacy. Nie ma znaczenia, że różni nas kultura, wychowanie bądź religia. Bo ci ludzie, tak jak my, mają te same potrzeby życiowe, chcą się uczyć, podróżować, cieszyć się życiem i można by wymieniać tak dalej w nieskończoność. To wzajemne poznanie doskonale przyczyniło się znów do zwalczania stereotypów i uprzedzeń, których  nie brakuje w naszym kraju. Jak wielu z nas utożsamia muzułmanina z terrorystą? Przecież tak nie jest. Podejrzewam, iż żaden uczeń, który uczestniczył w projekcie, nie podejdzie do obcokrajowca pracującego w Polsce  i nie będzie wykrzykiwał obraźliwych słów pod jego adresem. Nauczyć się tolerancji, zaakceptować inną kulturę, otworzyć się na świat, można właśnie poprzez: poznanie ludzi mieszkających w innych krajach, poprzez nawiązanie przyjaźni. Czytając wypowiedzi uczestników projektu, można się przekonać, iż mają bardziej otwarte umysły, są odważniejsi i ciekawi świata.

Takie przedsięwzięcia uczą także kreatywności. Licealiści musieli niejednokrotnie  rozwiązać problem, porozumieć się, współpracować a to wyzwala przedsiębiorczość i uczy samodzielności. To umiejętności  bardzo cenne, otwierają możliwość samozatrudnienia, jak również są cenne dla pracodawców. Natomiast dobra znajomość języka obcego bezsprzecznie ułatwi start na rynku pracy, niezależnie od tego, czy szukamy jej w kraju, czy też za granicą. Bardzo się cieszę, iż tuchowskie liceum zrealizowało tak ciekawy międzynarodowy projekt. Wyrównuje to szanse młodzieży pochodzącej z naszego regionu, otwiera umysły na pełniejsze poznanie świata. To zdecydowanie duży krok podnoszący edukację na wyższy poziom i znaczące ułatwienie startu w dorosłe życie młodym absolwentom tuchowskiego liceum. Gratuluję opiekunom projektu oraz uczniom zaangażowanym w jego realizację.