21 Mar

RELACJA Z WYMIANY MŁODZIEŻY W LO W TUCHOWIE

Czwarta wymiana młodzieży (realizacja projektu I CHANGE współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus plus) stała się faktem. Tym razem młodzież wraz z nauczycielami ze szkół partnerskich (Trouville-sur-Mer we Francji, Fuengirola w Hiszpanii i Samsun w Turcji) przyjechała do naszego liceum w Tuchowie.

Uczestnicy wymiany z Francji i Turcji  gościli  w naszych rodzinach już od piątku 9 marca, natomiast grupa hiszpańska dotarła do Tuchowa w sobotę 10 marca w godzinach nocnych.

Ze  Lycée Marie Joseph we Francji przybyło pięciu uczniów wraz z opiekunami: Marie Laurence de Goni i Pascale Vangeon, z IES Mercedes Labrador w Hiszpanii – sześciu uczniów wraz z nauczycielami: Inmaculada Casado Medina i Remedios Orellana Calvente, natomiast z tureckiej szkoły Nedime Serap Ulusoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi –  pięciu uczniów oraz  nauczyciele: Kurtuluş Candan i Ӧzgur  Irken.

LO im. M. Kopernika w Tuchowie reprezentowali następujący uczniowie: Monika Kloc i Patryk Stefan (2a), Paulina Serafin, Jakub Pypeć i Piotr Zych (2b), Monika Siedlik, Anna Steindel i Kinga Stańczyk (3a), Justyna Górowska, Wiktoria Guo, Kinga Łyda, Kinga Mikrut, Magdalena Pindera, Justyna Mucha, Małgorzata Mazurkiewicz oraz  Aleksandra Szewczyk (3a).

Tematem przewodnim spotkania młodzieży w naszym liceum było „Budowanie tolerancji między narodami o różnym pochodzeniu etnicznym”. Wielorakie działania projektowe  sprzyjały rozwijaniu kompetencji kluczowych do których między innymi należą: porozumiewanie się w języku ojczystym,  porozumiewanie się w językach obcych kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie inicjatywa i przedsiębiorczość oraz  świadomość i ekspresja kulturalna.

Niedziela, 11 marca.

Korzystając ze sprzyjającej wiosennej aury grupa projektowa wybrała się na wycieczkę do Tarnowa.  Zwiedzili między innymi: Muzeum Etnograficzne (wystawę romską), Ratusz (wystawę: „W kontuszu i przy szabli” oraz  Katedrę. Zobaczyli  Bimę (pozostałość najstarszej synagogi w Tarnowie) oraz pomnik generała Józefa Bema, bohatera trzech narodów: Polski, Węgier i Turcji  przy ul. Wałowej. Nie sposób było pominąć Placu Więźniów Oświęcimia,  miejsca pierwszego masowego transportu  Polaków (ulica Bóżnic) do nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, który miał miejsce w dniu 14 czerwca 1940 roku. Wycieczkę zakończono obiadem w restauracji „Stara Łaźnia” (dawnej żydowskiej łaźni, tzw. mykwie).

Poniedziałek, 12 marca.

Młodzież w zespołach międzynarodowych pracowała w szkole nad czwartą częścią komiksu, tym razem dotyczącej  historii i kultury Polski. W godzinach popołudniowych uczestnicy wymiany złożyli wizytę burmistrzowi miasta Tuchowa, Panu Adamowi Drogosiowi. Zwiedzili również  kościół Świętego Jakuba oraz Bazylikę Mniejszą w Tuchowie.

Wtorek, 13 marca.

Bladym świtem młodzież grupy projektowej wraz z opiekunami  wyruszyła  do Zakopanego. Jedną z atrakcji był wyjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch. Niesamowita wyprawa, zważywszy, że nasi partnerzy z Francji, Hiszpanii i Turcji mieszkają nad morzami (Północnym, Śródziemnym i Czarnym  kolejno). Dzień pełen wrażeń zakończony zakupami na Krupówkach.

Środa, 14 marca.

Tym razem czas wytężonej pracy w szkole. Odbyły się warsztaty dotyczące wiodącego tematu międzynarodowej wymiany młodzieżowej, mianowicie: „Budowaniu tolerancji między narodami o różnym pochodzeniu etnicznym.” Miały miejsce również warsztaty języka polskiego przeprowadzone przez Panią Mirosławę Tomasik. Następnie młodzież krajów partnerskich pod czujnym okiem swoich opiekunów odbyła  próby w Domu Kultury w Tuchowie przed wydarzeniem podsumowującym wszystkie cztery wymiany.

Czwartek, 15 marca.

Zgodnie z planem grupa projektowa  wyruszyła na wycieczkę do Wieliczki gdzie uczniowie i nauczyciele zachwycali  się Kopalnią Soli. Następnie uczestnicy wymiany udali się do magicznego Krakowa. Tutaj między innymi zwiedzili Wawel, siedzibę królów Polski. Młodzież wzięła również udział w „treasure hunt” – grze miejskiej. Pobyt w Krakowie zakończono zakupami w Sukiennicach.

Piątek, 16 marca.

Kolejny dzień wymiany młodzieżowej rozpoczęto od warsztatów tańca irlandzkiego. Zostały przeprowadzone przez profesjonalistkę ze  szkoły Comhlan w Krakowie, Panią Annę Musiał i były wstępem do parady ulicami Tuchowa z okazji nadchodzącego Dnia Świętego Patryka. Kulminacyjnym punktem dnia była gala podsumowująca wszystkie cztery wymiany w krajach partnerskich (Hiszpanii, Francji, Turcji i obecnie w Polsce). Wzięli w niej udział nauczyciele i uczniowie naszego liceum, nasi partnerzy z zagranicy oraz zaproszeni goście. Serdecznie dziękujemy za przybycie na to wydarzenie przedstawicielowi naszego organu prowadzącego, starszemu wizytatorowi – Pani Marii Borkowskiej, burmistrzowi miasta Tuchowa – Panu Adamowi Drogosiowi, dyrektorom zaprzyjaźnionych szkół w Siedliskach oraz Tuchowie – Pani Lucynie Jamce (Publiczne Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Siedliskach) oraz Panu Bogusławowi Harańczykowi (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie), dyrektorowi miejskiej biblioteki w Tuchowie – Pani Bożenie Wronie, władzom tutejszego Domu Kultury –  Panu Januszowi Kowalskiemu i Pani Marii Kras, redaktorowi naczelnemu Wieści Tuchowskich – Panu Grzegorzowi Stanisławczykowi, długoletniej, obecnie emerytowanej, nauczycielce języka polskiego – Pani Annie Broniek, koordynatorom projektu „Tuchowskie Horyzonty Filmowe –  Panu Mariuszowi Widawskiego i Pani Agnieszce Grzegórzek-Zając. Podziękowania kierujemy również do przedstawicieli rodziców goszczących uczniów z krajów partnerskich. Dzień pełen wrażeń zakończył się uroczystym obiadem w LO w Tuchowie.

Sobota, 17 marca.

Wycieczka do Bóbrki i Krosna. Uczestnicy grupy projektowej mogli  zobaczyć  Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa  w Bóbrce. Mało kto wie, że to właśnie Polak – Ignacy Łukasiewicz – był prekursorem przemysłu naftowego na świecie. Wycieczkę w województwie podkarpackim zakończono wizytą w Muzeum Szkła w Krośnie.

Niedziela, 18 marca.

Niestety wszystko ma swój kres. Niedziela  to ostatni dzień kiedy wszyscy uczestnicy spotkania międzynarodowego mogli być razem. W związku z tym została  zorganizowana  impreza pożegnalna w naszym Koperniku. Rodzice goszczący uczniów z krajów partnerskich zadbali o jej kulinarną stronę i przygotowali  tradycyjne  polskie potrawy. Serdecznie Im za to dziękujemy! Uczniowie bardzo się zżyli ze sobą i trudno było się rozstać. Popłynęła niejedna łza.. Młodzież i nauczyciele z Francji i Turcji opuścili Polskę następnego dnia, zaś grupa hiszpańska w środę, 21 marca. Zaplanowano dla nich kolejne atrakcje. W poniedziałek odbył się między innymi kulig, co dla  Hiszpanów z Costa de Sol stanowiło nie lada atrakcję. Natomiast we wtorek artystyczne warsztaty w Zalipiu.

Wtorek, 20 marca

Polsko- hiszpańska grupa projektowa Erasmus +wybrała się na lokalną wycieczkę by zobaczyć jedną z perełek regionu: malowane domy w Zalipiu. Było wiele atrakcji: od warsztatów tworzenia zalipiańskich wzorów, malowania pisanek i robienia palm wielkanocnych poprzez zwiedzanie wnętrz  malowanych domów i zagród wiejskich a skończywszy na zwiedzaniu Synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej. Ciekawostką jest, że Japończycy w jednym z rankingów na 30 najpiękniejszych miejscowości w Europie, jako jedyną miejscowość z Polski wybrali właśnie Zalipie- wieś malowaną kwiatami.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania wymiany w naszym tuchowskim liceum. Przede wszystkim uczniom zespołu projektowego i Ich Rodzicom za to, że dołożyli wszelkich starań, aby młodzież z krajów partnerskich czuła się jak u siebie w domu. Gorące podziękowania dla ekipy nauczycielskiej w składzie: Aneta Szupińska, Katarzyna Kawalerska-Armatys, Anna Suchan, Iwona Sandecka, Mirosława Tomasik, Barbara Czosnyka oraz Grażyna Ciężkowska za ogrom włożonej pracy.  Nie sposób pominąć Pana Wacława Ropskiego odpowiedzialnego za nagłośnienie piątkowej  imprezy w Domu Kultury, Pana Pawła Słowika – nauczyciela wychowania fizycznego za montaż filmików z trzech wymian międzynarodowych,  Arkadiusza Steca (byłego ucznia LO w Tuchowie) – operatora kamery oraz Jakuba Hawrylaka (obecnego ucznia naszej szkoły) za oprawę muzyczną w trakcie imprezy pożegnalnej w niedzielę.