13 Mar

MIĘDZYNARODOWA WYMIANA MŁODZIEŻY W KOPERNIKU W TUCHOWIE

Czwarta wymiana młodzieży (realizacja projektu I CHANGE współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus plus) stała się faktem. Tym razem młodzież wraz z nauczycielami ze szkół partnerskich (Trouville-sur-Mer we Francji, Fuengirola w Hiszpanii i Samsun w Turcji) przyjechała do naszego liceum w Tuchowie.

Uczestnicy wymiany z Francji i Turcji  goszczą w naszych rodzinach już od piątku 9 marca, natomiast grupa hiszpańska dotarła do Tuchowa w sobotę 10 marca w godzinach nocnych.

W niedziele 11 marca korzystając ze sprzyjającej wiosennej aury wybraliśmy się na wycieczkę do Tarnowa.  Zwiedziliśmy między innymi: Muzeum Etnograficzne (wystawę romską), Ratusz (wystawę: „W kontuszu i przy szabli” oraz  Katedrę. Zobaczyliśmy  Bimę (pozostałość najstarszej synagogi w Tarnowie) oraz pomnik generała Józefa Bema, bohatera trzech narodów: Polski, Węgier i Turcji  przy ul. Wałowej.

Nie sposób było pominąć Placu Więźniów Oświęcimia,  miejsca pierwszego masowego transportu  Polaków (ulica Bóżnic) do nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, który miał miejsce w dniu 14 czerwca 1940 roku.

Wycieczkę zakończyliśmy obiadem w restauracji „Stara Łaźnia” (dawnej żydowskiej łaźni, tzw. mykwie).

Tematem przewodnim spotkania młodzieży w naszym liceum jest  „Budowanie tolerancji między narodami o różnym pochodzeniu etnicznym”, dlatego też młodzież weźmie udział w warsztatach poświęconych właśnie tej kwestii. Chcemy pokazać naszym partnerom ciekawe i ważne dla nas miejsca oraz zabytki. W programie wymiany znalazły się zatem wycieczki do: Zakopanego, Krakowa, Wieliczki, Krosna i Bóbrki. Młodzież  będzie pracować nad produktami projektu: komiksem oraz broszurą informacyjną. Wielorakie działania projektowe będą sprzyjać rozwijaniu kompetencji kluczowych do których między innymi należą: porozumiewanie się w języku ojczystym,  porozumiewanie się w językach obcych kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie inicjatywa i przedsiębiorczość oraz  świadomość i ekspresja kulturalna. W piątek 16 marca w Domu Kultury w Tuchowie będzie miało miejsce wydarzenie podsumowujące wszystkie cztery wymiany młodzieżowe. Międzynarodowe spotkanie młodzieży potrwa do 18 marca br.