23 Wrz

SPOTKANIE Z KULTURĄ TURECKĄ – MUSTANG

Autor: Jakub Pypeć, uczeń klasy 2b

W dniu 19. września nasze liceum, wraz z CKZiU, uczestniczyło w projekcji filmu pt. ,,Mustang”, przygotowanej przez Pana Mariusza Widawskiego, dobrze nam znanego z projektu,, Tuchowskie Horyzonty Filmowe”.

Obraz ten wpisuje się w realizowany w naszej szkole unijny program Erasmus+, który obejmuje wymiany między szkołami partnerskimi z czterech krajów: oprócz naszego liceum, które jest koordynatorem całego projektu, w wymianie biorą również udział szkoły z miast: Fuengirola na południu Hiszpanii, Trouville-sur-Mer na północy Francji, a już za parę dni polecimy do  Samsunu na północy Turcji. Natomiast wymiana młodzieżowa w Polsce zaplanowana jest  na marzec przyszłego roku w naszej szkole.

,,Mustang” to film powstały w międzynarodowej koprodukcji, jednak osadzony w północnej Turcji, w okolicach naszego miasta partnerskiego. Dzieło to opowiada o pięciu siostrach, które, osierocone we wczesnym dzieciństwie, trafiły pod opiekę stryja i babci. Ich opiekunowie chcą wychować je na posłuszne panny, które będzie można wydać za mąż. Jednak ich natura wymyka się z religijnych i obyczajowych praw. Cała akcja jest widziana z perspektywy najmłodszej Lale, która zamierza uciec z domu i rozpocząć nowe życie. Zachowanie dziewcząt jest powszechnie ganione zarówno przez opiekunów, jak i przez całą społeczność lokalną, więc babcia decyduje się wydać je po kolei za mąż. One jednakże chcą wyrwać się z tradycyjnego modelu kobiety, więc podejmują próby ucieczki, które kończą się porażką, za każdym razem powodując większe odcięcie od świata. Czas rozdziela siostry, które nigdy się już nie spotkają.

Film ten pokazuje, jak trudno jest nieraz realizować swoją wizję świata, lecz motywuje, aby nie poddawać się pomimo trudności ze strony otoczenia, a ponadto uchylił nam rąbka tajemnicy o Turcji, bezpośrednio przed wyjazdem do tego kraju.